Ostatnio na social mediach można znaleźć porady dotyczące uczenia się techniką blurtingu. Chodzi o wypisanie wszystkiego, co uda ci się zapamiętać z tekstu tuż po jego przeczytaniu.

Ta metoda nie tylko nie ma poparcia naukowego, ale też bazuje na pamięci krótkotrwałej, zamiast pomagać w budowaniu pamięci długoterminowej (która jest potrzebna na egzaminach). Promuje także płytkie, a nie głębokie kodowanie informacji.

  1. Jak uczyć się inaczej?
  2. Dlaczego ten sposób działa?
  3. Metoda Feynmana a blurting
    1. Czym jest metoda Feynmana?
    2. Czemu blurting nie działa skoro jest taki podobny do metody Feynmana?
  4. Jak ulepszyć tę technikę?
  5. Spodobała ci się ta krótsza forma artykułu? Podziel się wrażeniami w komentarzach!

Jak uczyć się inaczej?

Spróbuj wyblurtować, czyli wypisać z głowy wszystko to, co pamiętasz z poprzedniej sesji nauki, np.

  1. Uczysz się pierwszego tematu o paprotkach.
  2. Robisz przerwę/kończysz naukę na dzisiaj.
  3. Po przerwie/następnego dnia, przed nauką następnego tematu, nie zaglądając do podręcznika, wypisujesz wszystko to, co pamiętasz z tematu o paprotkach.

Spróbuj uczyć się w odstępach czasowych (odsyłam do artykułu o metodzie spaced repetition). Po zakończeniu jakiegoś tematu zapisz sobie kilka pytań, na które będziesz odpowiadać w dzień powtórkowy.

Dlaczego ten sposób działa?

Odzyskiwanie wiedzy z poprzednich sesji uczenia się bez pomocy książki, tylko z pamięci, nazywa się metodą active recall, a skuteczne działanie tej metody jest udowodnione wieloma badaniami naukowymi. Dzięki tej metodzie możemy zidentyfikować luki w wiedzy.

Kiedy zaczynam się uczyć, robię szybką sesję blurtingu, a następnie przeglądam tematy/obszary, o których nie napisałam lub, które opisałam w niewłaściwy sposób.

Metoda Feynmana a blurting

Czym jest metoda Feynmana?

Richard Feynman uważał, że prawdziwe zrozumienie czegoś można osiągnąć tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie wyjaśnić to innym w prosty sposób. Metoda ta będzie, więc w pewnym sensie próbą przeformułowania informacji na własny język.

Czemu blurting nie działa skoro jest taki podobny do metody Feynmana?

W podstawowym blurtingu za często chodzi o bezmyślne wypisywanie informacji, tuż po przeczytaniu jakiegoś tekstu. Widziałam nawet sytuację, w których ktoś przepisywał zeszyt mówiąc, że to blurting🙈🤐.

Po przeczytaniu tekstu zapisujesz zapamiętane informacje od razu, więc nie skupiasz się na zrozumieniu, a rozumienie jest formą uczenia się wyższego rzędu. Dzięki temu pamiętasz więcej, dokładniej, na dłużej, więc ogólnie lepiej.

Metoda Feynmana działa lepiej od blurtingu, ponieważ musisz dobrze zrozumieć informacje, by je uprościć, przekazać tę wiedzę innym w prosty sposób.

Jak ulepszyć tę technikę?

– zapisz to, co pamiętasz własnymi słowami (zamiast bezmyślnego przepisywania tekstu, po którym niewiele zostanie ci w głowie)

– nie zapisuj tego, co zapamiętałeś od razu po przeczytaniu tekstu (zrób to po przerwie lub następnego dnia).

Opóźnione zapisywanie informacji może wzmocnić połączenia neuronowe i prowadzić do trwalszego zapamiętywania. Twoje mózgowe połączenia neuronowe przechodzą przez proces konsolidacji, który prowadzi do trwałego utrwalenia tych informacji.


Spodobała ci się ta krótsza forma artykułu? Podziel się wrażeniami w komentarzach!

Dodaj komentarz