Druga część artykułu z opisami funkcji znajduje się TUTAJ.

Trzecia część o kognitywnych funkcjach w cieniu pod linkiem TUTAJ.

Nadszedł czas na wyjaśnienie fragmentu mówiącego o tym Czy poszczególne typy osobowości uczą się inaczej? z artykułu o pałacu pamięci i obalaniu mitu dotyczącego istnienia stylów uczenia się. Na przestrzeni kilku miesięcy dawałam znaki dotyczące pojawienia się tematu teorii 16 osobowości w przyszłości na blogu. Nareszcie mogę przedstawić ją większej liczbie czytelników.

Na wstępie warto zaznaczyć, że MBTI nie wpasowuje ludzi w jakieś ramy, burząc przy tym wszelką oryginalność czy poczucie odrębności. MBTI ma służyć raczej jako narzędzie do poznania własnych procesów myślowych, słabych i mocnych stron czy naturalnych predyspozycji. Nie umieszcza cię w pudełku. Zamiast tego pokazuje pudełko, do którego się włożyłeś i jak się z niego wydostać.

Co to MBTI?

MBTI (Myers-Briggs Type Indicator – Wskaźnik Typu Myers-Briggs) powstał w oparciu o obserwacje Carla Gustava Junga, według którego każdy człowiek wykazuje pewne preferencje co do sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji. Panie Katherine Cook Briggs oraz Isabel Briggs Myers (matka i córka) pracowały nad jego teorią i dodały do niej kilka nowych koncepcji, tworząc projekt 16 osobowości. 

gray concrete building

Czym jest test 16 osobowości?

Oficjalny test 16 personalities bazuje na uproszczonym schemacie dzieląc osobowości na 4 wymiary (Introwersja/ekstrawersja, poznanie/intuicja, logika/uczucia, poszukiwanie/planowanie).

Osobowości te oznacza się w czteroliterowy sposób: ESFP, INFP, ESTJ, INTJ itd.

Oznacza to, że każdy człowiek ma w sobie przewagę introwertyka (I), czyli ładuje swoją energię w samotności lub ekstrawertyka (E), który ładuje bateryjki w towarzystwie.

Idąc dalszym tokiem rozumowania może być osobą preferującą intuicję (N – iNtuition), wtedy lubią uczyć się przez teorię, są kreatywne i bujają w obłokach. Albo mogą preferować poznanie (S – Sensing). Takie osoby wolą konkrety, uczą się przez praktykę i stoją twardo na ziemi.

Kolejnymi literkami są (T – Thinking) oznaczający logikę, taka osoba podejmując decyzje kieruje się logiką oraz (F – Feeling) emocje, ona trzyma się uczuć w momencie podejmowania decyzji.

Ostatnim wymiarem jest (P – Perceiving) poszukiwanie, odpowiadający za spontaniczność i niezorganizowanie oraz (J – Judging) planowanie, który może oznaczać osobę uporządkowaną i skrupulatną.

Jeśli opis osobowości miałby się zamykać w takich akronimach, to każdy miałby wszystkie cechy introwertyka albo uczuciowca. To nie jest jednak możliwe. Każdy introwertyk będzie mieć jakieś cechy ekstrawertyka, uczuciowiec jakieś cechy logika. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzą funkcje kognitywne.

Na wytworzenie odpowiedniej funkcji wpływa wychowanie, genetyka, religia i wiele innych. Zrozumienie funkcji kognitywnych pozwala przeniknąć umysł własny, ale także lepiej zrozumieć innych, pojąć skąd pochodzą pewne zachowania czy myśli.

Funkcje kognitywne, czyli ad fontes

Carl Gustav Jung, znany szwajcarski psychiatra i psycholog w roku 1921 stworzył ideę funkcji kognitywnych, które wyjaśniają, jak działa nasz mózg. Każdy typ osobowości ma zestaw swoich funkcji kognitywnych.

Jak już zostało wspomniane wyżej, każdy typ składa się z 4-literowego kodu, np. INFJ. Zapominając o podziale na literki (I lub E, N lub S…), kierujemy swoją uwagę tylko ku 2 środkowym. W tym przypadku jest to NF. To one będą dyktować jakimi funkcjami rządzi się typ, a właściwie to na odwrót. To funkcje dyktują to, jak wygląda kod typu.

Istnieją cztery funkcje ekstrawertyczne (ukierunkowane na działanie i interakcję ze światem zewnętrznym – Ne, Se, Te, Fe) oraz cztery introwertyczne (ukierunkowane na analizę i refleksję – Ni, Si, Ti, Fi).

Każdy, nieważne czy introwertyk czy ekstrawertyk, posiada dwie funkcje ekstrawertyczne i dwie introwertyczne. „Jak to możliwe, że mam jakąkolwiek cechę ekstrawertyka?” – zapyta niejeden. Cała sprawa polega na tym, że ekstrawertycy wolą używać swojej pierwszej, ekstrawertycznej funkcji, podczas gdy introwertycy preferują swoją pierwszą, czyli introwertyczną.

Ni – Introwertyczna Intuicja
Si – Introwertyczne Poznanie
Ti – Introwertyczne Myślenie
Fi – Introwertyczne Odczuwanie

Ne – Ekstrawertyczna Intuicja
Se – Ekstrawertyczne Poznanie
Te – Ekstrawertyczne Myślenie
Fe – Ekstrawertyczne Odczuwanie

Cztery z ośmiu (intuicja i poznanie – Ni, Ne, Si, Se) są skupione na percepcji, przetwarzaniu informacji i badaniu możliwości. Cztery pozostałe natomiast (myślenie i odczuwanie – Ti, Te, Fi, Fe) związane są z podejmowaniem decyzji i osądami, a więc definiują sposób wysnuwaniu wniosków i wprowadzaniu w życie planów.

Wszyscy mamy wszystkie osiem funkcji, z czego 4 z nich znajdują się w naszej świadomości, czyli tak zwanym stosie funkcji. Pozostałe 4 w nieświadomości, zazwyczaj są mało widoczne. Pełnią one inną rolę, dlatego skupię się teraz w pełni na funkcjach świadomych.

Funkcje kognitywne MBTI teoria 16 osobowości 16 personalities theory test cognitive functions

Jak wygląda stos funkcji?

Przykładowym stosem funkcji może być Ni-Fe-Ti-Se dla typu INFJ. Jak widać ma on dwie funkcje introwertyczne (Ni oraz Ti) i dwie ekstrawertyczne (Fe oraz Se).

Posiada także zarówno funkcje intuicyjną (Ni), jak i sensoryczną, czyli Se. Ma także funkcję uczuciową (Fe) oraz myślącą (Ti).

Każdy posiada jedną funkcję intuicyjną, jedną funkcję poznania, jedną myślenia i jedną odczuwania. Dlatego właśnie typy, które w swoim czteroliterowym kodzie mają „T”, wbrew pozorom, posiadają uczucia, typy z „F” potrafią podejmować logiczne decyzje, typy z „P” umieją się genialnie zorganizować, a typy z „J” zrelaksować i nie tworzyć planów. Każdy z nas ma w sobie wszystkiego po trochę, jednak o naszej osobowości decydują używane funkcje kognitywne i ich kolejność.

Funkcja dominująca (dominant) – definiuje introwertyczność bądź ekstrawertyczność

Kolejność funkcji nie jest przypadkowa, gdyż pierwsza z nich (w tym przypadku Ni) jest dominująca. Zwana również „bohaterem” (z ang. „hero”), jest naszym „autopilotem” i choć używamy jej nieświadomie, to jest naszą największą siłą i talentem. To właśnie ją wykorzystujemy, gdy znajdujemy się w tzn. „flow”, a więc kiedy czujemy się silni i kompetentni, a czas nie wiadomo gdzie nam ucieka. Rozwijamy ją od samego początku naszego istnienia, dlatego dzieci to chodzące przykłady tych głównych funkcji.

Funkcja dominująca jest ZAWSZE przeciwieństwem naszej najsłabszej – czwartej funkcji. Dla przykładu – jeżeli naszą dominującą funkcją się Introwertyczna Intuicja (Ni), wówczas funkcją czwartorzędną będzie Ekstrawertyczne Poznanie (Se).

To właśnie funkcja dominująca definiuje, czy jesteśmy introwertykami, czy ekstrawertykami. Jeżeli jest ona introwertyczna według Junga jesteśmy introwertykami i na odwrót. Warto zaznaczyć, że pojęcia te w definicji jungowskiej różnią się od typowych pojęć introwertyzmu i ekstrawertyzmu.

Funkcja pomocnicza (auxiliary)

Druga funkcja posiada przeciwny zwrot do pierwszej. W tym przypadku jest to Fe. Musi to być również inny rodzaj, niż poprzedni (wtedy była to introwertyczna intuicja, jako drugie będzie więc ekstrawertyczne czucie lub myślenie).

Rozwija się mniej więcej do 21 roku życia i wraz z dominującą tworzy ok. 90% naszej osobowości. Chociaż tak, jak i funkcja dominująca, określa ona nasze mocne strony i predyspozycje, nie jest jednak aż tak naturalna czy automatyczna. Korzystamy z niej w sposób świadomy, celowy, określony. Funkcję pomocniczą możemy określić naszym potencjałem, czymś w czym wiemy, że mamy szanse, lecz najpierw musimy zużyć na to trochę energii.

Posłużę się tutaj przykładem znalezionym na stronie personalityjunkie.com, który idealnie odzwierciedla ideę tej funkcji i będzie to sam Einstein (INTP), który stwierdził, że wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Jak to jest możliwe, że taka głowa może twierdzić takie rzeczy? Odpowiedź jest jedna. Ekstrawertyczna intuicja.

Funkcja trzecia (tertiary)

Słabiej rozwinięta niż powyższe, często zauważalna dopiero w wieku dorosłym. Zwana również funkcją ulgi czy też „wiecznego dziecka”, ponieważ ujawnia się w osobowości podczas zabawy, eksplorowania czy działaniach kreatywnych. Jako, że bardzo trudno opanować ją na tak dobrym poziomie, jak dwie pierwsze, korzystanie z niej może objawiać się dziecinnością czy niedojrzałym zachowaniem, gdyż nie do końca wiadomo, jakich rezultatów można oczekiwać.

Funkcja czwarta (inferior)

Najsłabiej rozwinięta ze wszystkich czterech, ujawnia się w sytuacjach stresowych i uznawana jest zwykle za naszą największą wadę czy słabość. Działanie podyktowane tą funkcją jest nieświadome, dlatego tak trudno je sobie uświadomić i opanować.

Dla typów INTJ i INFJ funkcja czwartorzędna objawiać się będzie przesadnym materializm, zaś ISFP i INFP charakteryzować będzie wówczas ogromny krytycyzm oraz pomiatanie i rządzenie się innymi.

silver and diamond ring on book page

Podsumowanie

Dwóch pierwszych używamy najczęściej, dwóch ostatnich najrzadziej. Czwarta w rozwiniętej wersji najczęściej odzywa się w późniejszych latach życia, dlatego dzieci to chodzące przykłady najbardziej charakterystycznych cech poszczególnych typów. Ostatnie funkcje mogą być również używane w czasie chronicznego stresu, jednak w swojej nierozwiniętej formie.

Rozwój funkcji jako metafora basenu

Stos funkcji można porównać do basenu, gdzie funkcją dominującą jest woda. Jest wszędzie, zatem o niej nie myślimy, tylko działamy z nią w zgodzie. To nasz naturalny impuls, którego możemy nawet nie zauważyć.

Nasza druga funkcja to drabinka. W pewnym stopniu możemy zdecydować czy jej użyjemy, czy nie. Jesteśmy bardzo świadomi jej obecności. Da się ją przez jakiś czas ignorować, ale nigdy nie zniknie. Aby do niej dotrzeć, musisz przepłynąć przez wodę (pierwszą funkcję).

W młodym wieku trzecia i czwarta funkcja często służy za koło ratunkowe – potrzebne tylko w stresie. Jeśli zaczniesz tonąć w swojej pierwszej funkcji, trzecia i czwarta cię uratują. Kiedy jesteś starszy, funkcje te mogą stać się jak zabawki na basenie, których używasz, kiedy chcesz. Możemy to nazwać aktualizacją typu.

Jak ustalić jakie funkcje ma typ?

Dla przykładu mamy INFJ. Jego dwie pierwsze funkcje muszą być takie, jak opisuje jego trzon, czyli NF. Potrzebna jest więc funkcja intuicyjna oraz emocjonalna, do wyboru mamy Ne albo Ni oraz Fi albo Fe. Aby ustalić pierwszą, trzeba zauważyć, że INFJ jest typem introwertycznym oraz planującym. Jego pierwsza funkcja musi mieć, więc introwertyczny zwrot (Fi lub Ni), a ze względu na planującą naturę INFJ-otów, będzie to funkcja typów planujących, którą jest Ni. Tak została ustalona funkcja dominująca.

Określając drugą funkcję wybieramy z poprzedniej puli kolejne możliwości. Nie jest możliwe istnienie dwóch funkcji związanych z intuicją, więc odpada Ne. Druga funkcja musi mieć też przeciwny zwrot do pierwszej, więc zostaje funkcja Fe, która jest pomocniczą funkcją typu INFJ.

Pozostałymi funkcjami są przeciwieństwa tych. Jak w wierszach o budowie okalającej abba tak i w tym przypadku przeciwieństwo pierwszej funkcji jest na czwartym miejscu (tutaj Se), a odwrotność drugiej przypada na miejsce trzeciej funkcji (w tym przykładzie jest to Ti).

Jak poznać swój typ?

Test Myers-Briggs opiera się na funkcjach kognitywnych, a nie na odwrót.

Pragnąc poznać swój typ powinniśmy zrobić to przy pomocy funkcji (spojrzeć na opisy poszczególnych i wtedy określić, które najbardziej do nas pasują), a test wykonać ewentualnie w celu orientacji, ku jakim typom się skłaniamy. Od siebie polecam test od Michaela Caloza, który przedstawia całość w bardzo zrozumiały sposób, kierując nas po kolei przez pytania o odpowiednie funkcje, podając przykłady i pokazując kilka najbliższych nam wyników. Niestety test jest po angielsku, jednak bez problemu można go przetłumaczyć w przeglądarce w ustawieniach.

Każdy człowiek, nawet w obrębie jednego typu, różnie rozwija funkcje. Trzeba się w nie ciut bardziej zagłębić, żeby je zrozumieć, dlatego przeznaczę na nie osobny post.

Druga część artykułu o opisach funkcji kognitywnych TUTAJ.

Trzecia część artykułu o funkcjach poznawczych cienia pod linkiem TUTAJ.

45 myśli na temat “Co to MBTI i funkcje kognitywne? Jaki jest najlepszy test? Wprowadzenie do teorii 16 osobowości

  1. Robiłem tez 16 Personalities chyba z 5 razy w przeciągu ostatnich lat, i za każdym razem wyszło mi INTJ. Z opisem co do zasady się zgadzam. Przeczytałem jednak o krytyce tego testu i zrobiłem niedawno test od Michaela Caloza oraz Sakirnova. No i w obu wyszło mi INTJ. Czyli chyba jednak to jest mój typ 🙂
    Niestety, to jest typ typu wszystko albo nic – sam po sobie widzę, że nie wykorzystuję w pełni swojego potencjału.

    Polubienie

    1. INFJ zazwyczaj intensywnie analizują informacje, które zdobywają (NiTi), podczas gdy INTJ wykorzystują je, aby coś osiągnąć (NiTe).
      INTJ często tłumią swoje uczucia do tego stopnia, że ​​kwestionują, czy w ogóle je mają. Natomiast INFJ może być nawet przytłoczony wszystkimi emocjami, którzy niosą inni. Często przyswajają uczucia innych ludzi, błędnie rozumiejąc własne uczucia.
      Zazwyczaj INTJ chce robić, a INFJ chce wiedzieć i czuć. Najczęściej także INTJ-y mają zorganizowany świat zewnętrzny, natomiast INFJ-y świat wewnętrzny.
      Czy posiadasz bardzo mocne wartości (INTJ), czy dbasz o harmonię grupy, pomimo posiadania odmiennego zdania (INFJ)?

      Polubienie

      1. Osobiście z tym przyswajaniem informacji wydaje mi się że jestem podobny do INFJ, wolę wiedzieć jak coś działa a nie koniecznie wiedzieć jak coś wykonać w skrócie bardziej interesuje mnie sama teoria niżeli praktyka co pasuje do Ti ale jednocześnie odczuwam w sobie pod jakim względem Fi jeśli chodzi o uczucia, jestem świadomy swoich emocji ale są one dość introwertyczne i trudno mi otworzyć się przed kimś nie obchodzi mnie też zbytnio harmonia w grupie i czuję że funkcja Fe która charakteryzuje się tym że przejmuję się uczuciami innych bardziej niż swoimi nie jest funkcją mojego typu. Na tym właśnie polega mój problem, doskonale wiem że nie można mieć Fi oraz Ti jednocześnie

        Polubienie

        1. FiTe potajemnie pragnie zewnętrznego porządku, TiFe prawdopodobnie nie będzie się tym przejmować, dopóki zewnętrzne środowisko nie stanie się zbyt niewygodne w nawigacji.
          Użytkownicy Ti, aby określić, kim są, ocenią informacje zwrotne, które otrzymują od innych i określą, czy są one logicznie spójne z ich działaniami i osobowością. Natomiast, ci z Fi, decydują, kim są i na czym chcą się opierać na podstawie tego, co jest najbardziej spójne emocjonalnie z nimi. Mają tendencję do bardziej świadomego poszukiwania samych siebie, uznając tożsamość za niezwykle ważną. Mogą sami siebie etykietować, ale nienawidzą, gdy ludzie ich etykietują. Tylko oni mają prawo decydować, kim są. Często czują się sfrustrowani i niezrozumiani przez tych, którzy niewłaściwie ich definiują.
          Fi może być fałszywy, próbując osiągnąć idealny obraz siebie, podczas gdy Ti może być fałszywy, aby wtopić się w otoczenie.
          Jeśli nadal masz zagwostkę to możesz przeczytać artykuł o porównaniu do siebie funkcji Fi i Ti TUTAJ.

          Polubienie

  2. Czytając opisy INFP i INFJ mam wrażenie, że jestem mieszanką obu typów, co jest przecież niemożliwe, ponadto różnice między dwoma typami wydają mi się nieoczywiste. Wcześniej myślałam, że jestem INFP m.in.ze względu na bogatą wyobraźnię, używanie abstrakcyjnego języka, emocjonalność i bałaganiarstwo. Mogę prosić o podpowiedź, co może mi ułatwić prawidłową identyfikację?

    Polubienie

    1. Akurat te typy są ze sobą bardzo często mylone. Pomimo tego, że różnią się tylko jedną literą, to mają całkiem inne funkcje kognitywne. Stos INFP to FiNeSiTe, natomiast INFJ to NiFeTiSe. INFJ dbają przede wszystkich o harmonię grupy, o wizję własnej przyszłości, natomiast INFP są znacznie bardziej skoncentrowani na możliwościach działania bazując na własnych wartościach.
      1. Czy skupiasz się bardziej na długoterminowych celach (INFJ), czy wykonujesz kilka krótkoterminowych projektów (INFP)?
      2. Czy posiadasz bardzo mocne wartości (INFP), czy dbasz o harmonię grupy, pomimo posiadania odmiennego zdania (INFJ)?
      3. Czy po podjęciu decyzji wracasz do przeszłości, rozważając je w głowie kilkukrotnie (INFP), czy wolisz się ich trzymać (INFJ)?
      4. Czy jesteś bardziej skupiona/y na teraźniejszości (INFJ) czy przeszłości (INFP)?
      Który opis bardziej do ciebie pasuje?

      Polubienie

      1. Przeanalizowałam, to co napisałaś i skłoniłam się ku INFJ, przekonała mnie szczególnie harmonia grupy (idę często na kompromis dla wspólnego dobra, szczególnie w pracy) i skupienie na teraźniejszości. Zrobiłam test, który poleciłaś (wcześniej robiłam 16personalities) i potwierdził INFJ. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź:)

        Polubienie

  3. Zastanawiam się nad ENTP i ENTJ. Jeżeli cokolwiek idzie nie po mojej myśli zaczynam się wściekać. Do tego kocham być liderem i jeżeli ktoś inny jest liderem to zwykle mi to nie pasuje. Jednak mam okropnie dużo pomysłów na raz i ciężko mi się zdecydować.

    Polubienie

    1. ENTJ mogą widzieć tyle samo opcji, pomysłów, co ENTP, jednak zwykle zmuszają się do podjęcia szybkiej decyzji, ponieważ nienawidzą marnowania czasu. Nie boją się popełnić błędu, postrzegają porażkę jako lekcję.
      ENTP mogą jednocześnie rozpoczynać wiele projektów i, biorąc pod uwagę ich skłonność do rozpraszania się, często kończą z niepowodzeniem. ENTJ starają się skupić na jednym ważnym projekcie i doprowadzić go do końca.
      ENTP to osoby spontaniczne, które lubią mieć otwarte opcje. ENTJ wolą planować rzeczy (np. wycieczki), ponieważ wierzą, że pozwala im to maksymalnie wykorzystać każde doświadczenie.
      W pracy, ENTP chcą się dobrze bawić, jednocześnie zaspokajając swoje potrzeby finansowe, bez mówienia im, co mają robić. ENTJ chcą, aby inni myśleli, że odnieśli sukces.
      ENTJ lubią przebywać z innymi. Lubią nimi przewodzić lub dzielić się swoją wiedzą. ENTP również lubią towarzystwo innych ludzi; potrzebują jednak znacznie więcej czasu w samotności niż ENTJ i nie zależy im szczególnie na byciu przywódcami.

      Polubienie

  4. Możliwe jest posiadanie Ni i Ti jako funkcji przeważających, sprawdzałam dokładnie i jestem pewna że w moim przypadku jest Ni Ti i Fi. Nie mam pojęcia jakim typem jestem w związku z tym intp czy intj?

    Polubienie

  5. Nie wiem czy jestem intp czy intj, działam jak mam szczegółowy plan – ale tylko jeśli na czyms mi zależy, a tym co mniej istotne się nie przejmuje i raczej działam na spontanie. w tym teście podanym tutaj ciezko wybrac mi jedna opcje przy wyborze miedzy Ne/Ni i Te/Ti bo zazwyczaj łącze oba

    Polubienie

    1. Twój opis brzmi jak użycie NiTeFi, więc prawie, że idealnie do INTJ. Jeśli potrzebujesz kilka pytań potwierdzających to, spróbuj te poniżej.
      1. Lubisz zaczynać (INTP) czy kończyć projekty? (INTJ)
      2. Wolisz widzieć efekt końcowy (INTJ) czy proces, jaki do niego doprowadził? (INTP)
      3. Jesteś niekończącą się fabryką pomysłów (INTP), czy preferujesz podjąć decyzję, jak najszybciej by zacząć pracę nad celem? (INTJ)
      4. Skaczesz pomiędzy pasjami, tematami (INTP), czy pogłębiasz już dobrze ci znane? (INTJ)

      Polubienie

    1. Typy te różnią się pierwszą i ostatnią funkcją kognitywną. INTJ posługuje się Ni, natomiast ISTJ posługuje się w głównej mierze Si. Decyzje INTJ będą zależeć od tego, jak sprawy potoczą się w przyszłości. Decyzje ISTJ będą podejmowane na podstawie osobistych doświadczeń, konkretnych faktów i praktycznego zastosowania.
      Zazwyczaj INTJ mają tendencję do rzucania wyzwania tym, którzy chcą przejąć kontrolę. ISTJ nie mają problemu z pracą w hierarchii lub pod jakimkolwiek autorytetem.
      Podczas ekstremalnego stresu, ISTJ widzi nieskończone negatywne możliwości rozwoju wydarzeń. Mogą zostać przytłoczeni wyobrażeniami o tym, co „może się” wydarzyć. Stają się szczególnie ostrożni, zaniepokojeni i skupieni na tworzeniu bezpieczeństwa w stresie.
      Natomiast INTJ mogą stać się pobłażliwi, impulsywni i mniej ostrożni. Mogą angażować się w lekkomyślne działania, podejmować decyzje pod wpływem chwili lub eksperymentować z nową żywnością, aktywnością fizyczną lub innymi doświadczeniami opartymi na doznaniach.
      Który typ wydaje ci się bliższy?

      Polubienie

    1. Wyzwaniem INFP jest zrównoważenie autentyczności z praktycznością i znalezienie sposobu na bycie wiernym sobie, a jednocześnie żyć w harmonii z otaczającym Cię światem. INTP wydaje się być typem podekscytowanym na myśl o kwestionowaniu perspektyw innych swoją logiką podczas dyskusji.
      INTP są indywidualistami, odczuwają również ukryte szerokie poczucie obowiązku wobec ludzkości. INFP często wykorzystują sztukę i różne formy kreatywności jako środek do wyrażania emocji krążących w ich wewnętrznym świecie.
      INTP mogą mieć problemy ze współpracą z innymi w pracy lub szkole. Jeśli INFP ugrzęzną w rutynie, mogą zacząć czuć się rozczarowani swoją karierą.
      INFP to typ, który najczęściej angażuje się w analizę swoich uczuć, wprost przeciwnie do INTP.
      Typ INFP lubi komfort historii łapiących za serce, ciepłe uściski, z kolei INTP poszukuje mentalnych rozrywek, możliwych dyskusji, by nie popaść w nudę.
      W czasie stresu INTP może wybuchać emocjami jak nigdy wcześniej, natomiast INFP może próbować odwrócić swoją uwagę od problemu nadmierną pracą, ćwiczeniami lub kontaktami towarzyskimi.
      INTP najbardziej obawia się niekompetencji, natomiast INFP zatracenia swojej autentyczności w tłumie.

      Polubienie

    1. Te typy różnią się swoimi dominującymi funkcjami. ISFP bardzo dobrze rozumie własne uczucia. ISTP przez wpływ Ti jest oderwany od swoich uczuć. Ponieważ ISTP mają Fe na ostatnim miejscu w stosie, mogą mieć świadomość emocji innych ludzi, ale nie wiedzieć, jak odpowiednio na nie zareagować. W przypadku ISFP może być im niezmiernie trudno zignorować własne wartości lub sprzeciwić się im.

      ISFP posiadają naturalną wiedzę na temat tego, kim są i kim chcą być. Ich naturalnym instynktem, gdy słyszą, jak ktoś opisuje ich wbrew ich osobistym poglądom, jest odrzucenie. W końcu kto może mnie znać lepiej niż ja? Nierozwinięte Te może spowodować, że w czasie stresu mogą stać się wyjątkowo krytyczni.
      ISTP nie mają konkretnego obrazu, kim są. Mogą mówić „jestem tym, co robię” lub „jestem taki, jak widzą mnie inni”. Nierozwinięte Fe może spowodować, że będą patrzeć na innych lub przywiązują wagę do opinii innych ludzi o swojej tożsamości.
      Który opis wydaje ci się bliższy?

      Polubienie

    1. Główna różnica między tymi dwoma typami osobowości polega na ich funkcjach pomocniczych. INTP używają ekstrawertycznej intuicji (Ne), która pomaga im myśleć o świecie w kategoriach abstrakcyjnych konceptów i możliwości, podczas gdy ISTP używają ekstrawertycznego wyczuwania (Se), które sprawia, że są skupieni na szczegółach życia tu i teraz. ISTP lepiej radzą sobie z praktycznym myśleniem o teraźniejszości, podczas gdy INTP są bardziej zainteresowani wyobrażeniem sobie, jak sprawy mogą się zmienić w przyszłości.
      Oprócz tego ISTP są bardziej skłonni do współpracy z innymi, natomiast INTP preferują rozważać sprawy samemu. INTP wydają się być bardziej artystyczni niż ISTP, którzy są bardziej zainteresowani zrozumieniem technicznych aspektów otaczającego ich świata. INTP w rzeczywistości mogą łatwo się rozpraszać. ISTP wydają się być bardziej zorganizowani i zorganizowani niż INTP, którzy czasami mogą mieć problemy z utrzymaniem się na zadaniu. ISTP czasami pomijają szerszy obraz, na rzecz zagłębienia się w szczegóły, podczas gdy INTP zwykle widzą szerszy obraz jako pierwszy.
      Jak myślisz, którym typem jesteś?

      Polubienie

  6. Czy jest możliwość zmiany swojego typu poprzez pracę własną? Jestem INFJ i mnie to męczy, marzę by być ENTJ i kierować się logiką, być bardziej egoistyczną i nie zamartwiać się tak o wszystkich. Mogę w jakiś sposób to wypracować? A może wcale nie jestem INFJ w takim razie?

    Polubione przez 1 osoba

    1. Typu nie da się zmienić, jednak możesz rozwinąć poszczególne funkcje kognitywne. Chcesz kierować się logiką, więc najlepszym sposobem będzie doskonalenie funkcji Ti, którą INFJ ma w swoim stosie na trzecim miejscu. Będzie się ona naturalnie rozwijać wraz z wiekiem, lecz możesz już teraz sobie pomóc kwestionując swoje decyzje, obserwując swoje wybory z dalszej perspektywy i spędzając czas z typami T (medytacja i dyskusje pomagają). Takie argumentowanie z wyborami własnymi i innych pomoże również w staniu się bardziej asertywną osobą.
      ENTJ nie tyle kieruje się logiką, co produktywnością, przez dominującą funkcję Te. Dla ciebie użycie tej funkcji będzie nienaturalne, z uwagi na przeciwstawną naturę INFJ.
      ENTJ chce coś zrobić szybko, INFJ chce właściwie.
      A w jaki sposób dowiedziałaś się, że jesteś INFJ?

      Polubienie

    1. ENFP rozmawia z ludźmi, aby najpierw zrozumieć ich emocjonalnie, a następnie poznać ich logikę (wykorzystanie zrozumienia emocjonalnego, aby być dla nich pomocnym i logiki do uzyskania dodatkowych danych). U ENTP priorytet ten jest odwrócony.
      ENTP uwielbiają tematy, które nie są bezpośrednio związane z ludźmi, np. wady systemu Wall Street oraz ich przełożenie na rynek mieszkaniowy, który z kolei prowadzi do globalnego ocieplenia.
      ENFP także uwielbiają wyjątkowe tematy, ale mniej techniczne, bardziej skierowane na ludzi. Może to być motyw wojny i to, jak wpływa na psychikę ludzką.
      Który typ jest ci bliższy?

      Polubienie

    1. Różnica to funkcje pomocnicze, Fi i Ti. Jeśli podejmując decyzje czujesz, że coś jest nie tak, coś się kłóci z twoimi wartościami to najprawdopodobniej jesteś ENFP. Jeśli podczas dyskusji najważniejsze jest dla ciebie jej wygranie pod względem logicznym i jesteś w stanie kłócić się nawet z pełną emocji osobą nie odczuwając tych emocji na sobie to jesteś ENTP. Dodatkową informacją jest to, że ENFP jest mniej pewne siebie, więc jeśli nie jest przekonany, którym typem jesteś to większe prawdopodobieństwo jest, że będzie to właśnie ENFP. Który opis jednak bardziej do ciebie pasuje?

      Polubienie

    1. Te typy używają innych funkcji kognitywnych. INTP podchodzi do wszystkiego ze swoimi zasadami logiki (analizując i kategoryzując), INTJ skupia się na długoterminowych celach.
      Podczas stresu INTP może nie panować nad emocjami uwalniając je na zewnątrz, INTJ może nagle stać się impulsywny.
      Zazwyczaj INTJ chce robić, a INTP chce wiedzieć. Najczęściej także INTJ ma zorganizowany świat zewnętrzny, natomiast INTP świat wewnętrzny.
      Który typ brzmi jak ty?

      Polubienie

    1. INTP podchodzi do wszystkiego ze swoimi zasadami logiki (analizując i kategoryzując), INTJ skupia się na długoterminowych celach.
      Podczas stresu INTP może nie panować nad emocjami uwalniając je na zewnątrz, INTJ może nagle stać się impulsywny.
      Zazwyczaj INTJ chce robić, a INTP chce wiedzieć. Najczęściej także INTJ ma zorganizowany świat zewnętrzny, natomiast INTP świat wewnętrzny.
      Z którym typem bardziej się utożsamiasz?

      Polubienie

    1. Zarówno ESTJ, jak i ENTJ jako dominującą funkcję używają „Te”, natomiast ich pomocnicze funkcje są odmienne. Skupiłabym się na wyszukaniu różnic w patrzeniu na tradycje i patrzenie w przeszłość, bądź przyszłość. ESTJ używa „Si” dlatego dosyć mocno przywiązuje się do wszelkich tradycji, decyzje podejmuje bazując na wspomnieniach. Natomiast ENTJ pracuje na wymarzoną wizję siebie, ciesząc się przy okazji nowymi smakami świata, bądź czynnościami pobudzającymi inne zmysły.
      Częstym pytaniem ESTJ jest „Jaką metodę znaną z przeszłości mogę teraz wykorzystać?”, z kolei ENTJ „Co mówi mi mój instynkt?”.
      Jak myślisz, który typ jest twoim?

      Polubienie

        1. Zazwyczaj ENTP posiadają zamiłowanie do ekstremalnych dyskusji, w których rzucają wyzwania innym ludziom. W czasie dyskusji mogą nawet kilkakrotnie zmieniać punkt widzenia. Mają potrzebę intelektualnych nowości, poszukiwania możliwości. Przez to mogą rozpoczynać więcej projektów niż ktokolwiek jest w stanie zakończyć.
          Natomiast INTP mają tendencję do skupiania się głęboko na jednym projekcie i dopracowywania wszystkich jego nieścisłości samemu. Także wydają się być bardziej powściągliwi i skupieni na szczegółach.
          ENTP pokazują światu swoje głupie strony. INTP pokazują te strony siebie ludziom, których dobrze znają. ENTP buntują się przeciwko tradycyjnym sposobom kształtowania swojego życia, INTPs dostrzegają wartość i często znajdują w nich komfort.
          I jak myślisz, który typ bardziej do ciebie pasuje?

          Polubienie

        2. Ja waham się pomiędzy ESTP, a ENTP. Z jednej strony żyję tu i teraz i jestem praktyczna. Nie przepadadam za abstrakcyjnymi pomysłami, ale z drugiej strony mam ogromną wyobraźnię i zdarza mi się bujać w obłokach.

          Polubienie

        3. ENTP są bardzo zorientowane na przyszłość i można je określić jako „wizjonerskie”. Najczęściej analizują przeszłe wydarzenia, aby nadać sens teraźniejszości i przyszłości. ESTP mają talent do zwracania uwagi na to, co dzieje się wokół nich w danym momencie. Podejmują decyzje od razu i prawie nie myślą o sytuacjach z przeszłości. Wolą rozwiązywać praktyczne problemy w realnym świecie niż pytania teoretyczne.
          ENTP mają głębokie pragnienie, aby wszystko idealnie pasowało do ich wewnętrznych ram działania świata. Mają bardziej abstrakcyjny styl komunikacji, podczas gdy ESTP mają tendencję do mówienia w bardziej dosłowny sposób.
          ESTP uwielbiają oferować praktyczne strategie rozwiązywania problemów. ENTP uwielbiają oferować innowacyjne, kreatywne rozwiązania.
          ENTP uwielbiają debaty, teorie, dyskusje, abstrakcyjne idee itp. Lubią zastanawiać się nad wieloma różnymi rzeczami z różnych perspektyw.
          Który opis bardziej do ciebie pasuje?

          Polubienie

Dodaj komentarz