Jak sporządzać i robić notatki? + rodzaje notatek

RADOWNISIA MA INSTAGRAMA!

Prawie rok temu pisałam wam o sposobie spisywania myśli, o TUTAJ. Dzisiaj wiem trochę więcej, więc postanowiłam się z wami podzielić podobnym myśleniem, a mianowicie o robieniu notatek, ale w nieco bardziej profesjonalnej odsłonie. Ustalmy, że ten wpis to aktualizacja zeszłorocznego ze spisywaniem myśli. Edit: również ten wpis doczekał się rozwinięcia. Jeśli chcecie uczyć się efektywniej wskakujcie do małego poradnika na temat skutecznego zapamiętywania informacji.

Każdy z nas miał styczność z różnymi rodzajami notatek, nawet poza szkołą. Zapominaliśmy co trzeba kupić, więc skrupulatnie notowaliśmy listę zakupów. A gdyśmy byli malutcy i nie obchodziła nas jeszcze ilość pieniędzy wydanych na zakupy bawiąc się w rodzinę, pisaliśmy na karteczkach kto, kim jest, ile ma lat, jaki ma zawód. Nieco później podpatrując odrabiania lekcji u starszej siostry zaczęliśmy zapisywać przedmioty dla każdej z naszych koleżanek, bawiąc się w szkołę. Następnie notatki służyły nam praktycznie do wszystkiego i były wszędzie: w zeszytach, notesikach, nawet na szafkach! Jak widać notatki są bardzo potrzebne do (prze)życia, ale trzeba wiedzieć jak je robić i jakie są ich rodzaje.
Zacznijmy, więc od samego początku, możecie notować!

DEFINICJA NOTATKI

Notatka – krótki tekst o charakterze informacyjnym, nastawiony na przekaz danych, wyróżniający się zrozumiałością przedstawianych wiadomości: rzeczowością i zwięzłością. W notatce umieszczane są najważniejsze informacje w sposób skrótowy i uporządkowany. Gatunek ten przedstawia jakiś fakt, zawiera elementy streszczenia, opisu, opowiadania i charakterystyki. Tekst spójny i logiczny. Opowiada o tym, co wydarzyło się w przeszłości, planowane jest w przyszłości lub opisuje stan obecny.

I to czego się dowiedziałam dopiero teraz, a niezauważalnie się tego stosowałam tzn., że konieczne jest nadanie tytułu. Dlaczego niezauważalnie? Bo pisząc, np. notatkę o Bolesławie Chrobrym, zanim napisałam pierwsze słowo, z rozpędu pisałam u góry tytuł „Bolesław Chrobry”. Jak dużo można się dowiedzieć pisząc bloga!

person holding pencil and stick note beside table

Notatki mogą być różne: pisane, rysowane, malowane, w myślach… Ale dla lepszego uzmysłowienia sobie jaka może być notatka pozwoliłam sobie zaczerpnąć nieco informacji z Wikipedii.

Naczytałam się nieźle na temat rodzajów notatek. Na każdej stronie pisali praktycznie to samo, ale technicznie bardzo różnie. Na Wikipedii spisali z 10, a na innej stronie 3 rodzaje notatkowania. Po sprawdzeniu doszłam do wniosku, że napisali te same, tylko Wikipedia rozbiła to na kilka innych. Postanowiłam, więc posłużyć się moim własnym zestawieniem. Podzieliłam rodzaje na dwie formy: linearną i graficzną. 

Jednak pamiętajcie, żeby nigdy nie korzystać tylko z jednej formy notatki, każda bowiem ma swoje zalety i wady. Jedne lepiej nadają się do notowania takich treści, drugie – innych. Jedne formy bardziej ci odpowiadają, inne mniej. Pamiętaj notatka ma ci pomóc w utrwaleniu wiedzy i jej przypomnieniu w krótkim czasie i minimalnym wysiłkiem.

Możecie kliknąć na odpowiedni rodzaj notatki, by się automatycznie przenieść do jej wyjaśnienia, ale możecie także najpierw przeczytać ogólne zasady robienia notatek i normalnie przejść przez wpis.  😀

Linearne
Graficzne
Cytat, wyciąg Wykres
Plan Tabela
Wyliczanie Metoda Cornella
Nota bibliograficzna Schemat
Terminologiczna Konspekt
Streszczenie Mapa myśli

person sitting on stack of books while reading

JAK SPORZĄDZAĆ EFEKTYWNE NOTATKI?

A więc co zrobić, by twoje notatki pisało się szybko, czytało z przyjemnością, a uczyło dla własnej wygody i nie z przymusu? Na początku musisz wiedzieć po co notujesz. Czy tylko dla siebie, czy dla innych? Czy tylko do zdania tego egzaminu czy na swój własny pożytek? Żeby cię zmotywować przygotowałam alternatywną historyjkę odpowiadającą na pytanie: Dlaczego uczę się do tego sprawdzianu?

„Kiedy notatki zrobię dobrze, lepiej pójdzie mi ze sprawdzianem, dostanę lepszą ocenę, to mnie zmotywuję, będę uczyła się coraz lepiej, pójdę do następnej lepszej szkoły, zdobędę wyższe wykształcenie, będę lżej pracowała, więcej zarabiała, będę miała wspaniałą rodzinę i niesamowity dom, pozostawię moim dzieciom wielki majątek. A to za sprawą jednej kartki z notatkami.”

Może nie przypadła wam ta historyjka do gustu, ale skłania do myślenia, kreatywnego myślenia i przede wszystkim do nauki. Taka krótka układanka potrafi zdziałać cuda w naszym mózgu, a co za tym idzie również i w umyśle.  😀 No ale przechodzimy dalej. Pisząc już notatkę uczymy się, zadbajmy więc o to, by była ona motywująco zaczęta, niesamowicie rozwinięta i wykańczająco zakończona. Pisząc już uczymy się, zatroszczmy się, więc o to by nauka była przyjemna i efektywna.

open book lot

Zostawiaj sobie szeroki margines na późniejsze spostrzeżenia, uwagi, niedopowiedzenia…

Zapamiętaj! Ucz się całym mózgiem. Mózg jest podzielony na dwie części zgodnie z grafikami poniżej. Jeżeli będziemy pisać równo, bez akapitów, kresek, kropek, kolorów, rysunków prawa półkula nie będzie chciała przyswajać wiedzy i nauka będzie nudna oraz wolniejsza. Jeżeli za to przedobrzymy nasza lewa półkula będzie wyłączona, a prawa będzie wołać „O jaka ładna chmurka mi wyszła, a jaki śliczny baranek, nie uczmy się tego, idźmy na dwór, na łąkę poszukać białych łowieczek…”. Ten scenariusz jest mocno wyolbrzymiony, ale chociaż połowa z tych myśli może się zdarzyć!

Jak więc trafić w złoty środek? Zapisuj swoim ulubionym sposobem, dodając jednak różne kolory. Nawet jeżeli zapisujesz swoje notatki streszczeniowo zakreślaj najważniejsze frazy odpowiednią barwą. Polecam kodowanie kolorem! Jest to system pisania kolorowych notatek, w którym każdy kolor coś oznacza. Zapamiętajcie swoją „legendę” kodowania kolorem i za każdym razem, gdy coś chcecie zaznaczyć, pomyślcie do której kategorii byście zakodowali dane wyrażenie. Czy jest to data, czy może jednak ważne nazwisko.

Legendę też możesz stworzyć własną, niekoniecznie sugerując się poniższą. Pamiętaj tylko, by wybierać kolory które w miarę możliwości różnią się od siebie. Jeśli masz kod złożony z 7 kolorów, dozwolony jest jasny i ciemny zielony czy jasny i ciemny różowy. Jeśli jednak w swoim kodzie potrzebujesz wyłącznie 4 zakreślaczy, wybierz raczej wyraźnie różniące się kolory. Mózg będzie je lepiej rozróżniał, kojarzył a więc i zapamiętywał.

Więcej o technice kodowania kolorem przeczytacie na Godmother.plkodowanie kolorem

Zapisuj inne fragmenty tekstu w akapitach, by nie mącić sobie w głowie. W podstawówce miałam taki mały problem, że jak mieliśmy jakieś zastępstwo na polskim (pani miała zawsze na każdą lekcję przygotowaną odpowiednią prezentację) to mieliśmy robić sobie samodzielnie notatki. Problem w tym, że moje notatki były połową tekstu slajdu, a gdy patrzyłam w inne zeszyty ich notatki były dłuższe niż slajdy. Na początku uważałam to za problem i próbowałam dopisywać jakieś głupoty przez co dostawałam nie najlepsze oceny. Ale zauważyłam, że nie ma się czym martwić. Potem nie dopisywałam już nic, przez co z każdej notatki dostawałam najlepsze oceny w klasie. Klasowa prymuska!

Notowanie to strategia wyszukiwania najważniejszych informacji oraz nadawania im znaczenia poprzez połączenie nowych informacji z już istniejącymi” – ten cytat nie oznacza, więc przepisywania całego tekstu, a nawet jego rozwijania jak w historyjce powyżej. No bo pomyśl, czy lepiej byłoby ci się uczyć z długiego zdania, po którego połowie wypadłoby ci to z głowy, czy z krótkich słów kluczowych? Notowanie ma nam pomóc zapamiętać informacje i sprawić, żeby były one zrozumiałe, a nie tylko pustymi definicjami.

Jeżeli nie wiesz, które fragmenty tekstu przepisać zrób to według tego ćwiczenia. Tutaj masz przykład tekstu, w którym podkreśl czasowniki, zaznacz zielonym kolorem nowe sytuacje, czerwonym kolorem zakreśl wszystkie określenia. Zastanów się czy powstały tekst zawiera wszystkie najważniejsze informacje. Następnie postaraj się napisać tekst od początku swoimi słowami. Właśnie stworzyłaś notatkę! Więcej o tworzeniu notatki przeczytacie TUTAJ.

opened flower book on table

Postaraj się o połączenia między informacjami. Taki sposób pomoże Ci, gdy będziesz musiała wrócić do notatek po długim czasie. Wtedy będziesz wiedziała kto, kiedy, gdzie itd. Dobrym pomysłem jest zadawanie sobie pytań, które pobudzą twoją koncentrację i pozwolą wybrać istotne informacje do notatki. Takimi pytaniami mogą być, np. “Kto?”,  “Kiedy?,  “Gdzie?”, “Dlaczego?“, “Po co?”, “Jak?”. Dzięki nim łatwiej połączysz to, co już wiesz z nową wiedzą. A im więcej połączeń, tym lepsze zrozumienie i zapamiętanie. Siła pytań jest ogromna, gdy ją zastosujesz w praktyce. Połączona z możliwościami map myśli daje ogromne pole do popisu.

Powtarzaj informacje w notatce jak najszybciej po jej zrobieniu. Przeglądanie i powtórka notatek daje mocne ugruntowanie wiedzy i przyspiesza późniejszą naukę. Wystarczy, że rzucisz okiem na zrobioną przed siebie notatkę jak najszybciej po jej zrobieniu. Pamiętaj, notowanie nie będzie boleć, jeśli zrobisz je z głową!

Jeżeli czytasz dużo innych książek, czy rozdziałów postaraj się zaznaczyć inne tematy karteczkami samoprzylepnymi. Zapisz na nich tytuły rozdziałów lub słowa kluczowe. Po takim zaznaczeniu sobie działów łatwiej będzie ci je odnaleźć. Nie zapomnij także o porządku na biurku! Znacznie lepiej uczy się na uporządkowanej powierzchni niż przy bałaganie.

Spider-Man leaning on concrete brick while reading book

Zastanów się także jak spiszesz notatki. Czy będziesz kupować zeszyty na każdy inny przedmiot, czy może jednak teczki, koszulki i kartki? Opowiem wam o moim spisywaniu notatek i mojej siostry sposobie. Ja polecam zwykłe zeszyty i karteczki samoprzylepne do oznaczania innych tematów. Jeden zeszyt – jeden przedmiot. Jednak coraz częściej przepisuję notatki do tych kołonotatników, ponieważ mają już zaznaczone inne rozdziały i miejsce na tytuł oraz datę. Poza tym bardzo wygodnie się w nich pisze.

Sposobem spisywania mojej siostry jest zapisywanie notatek na kartkach A4, a następnie wsuwanie do odpowiednich koszulek z nazwami przedmiotów i wkładanie ich do szerokich teczek. Dzięki temu idzie ona na zajęcia z jedną kartką papieru i długopisem, a gdy wraca ma już wszystko zapisane i powkładane do odpowiednich teczek i koszulek.

Innym pomysłem na uporządkowanie notatek jest zapisywanie dat na boku papierów, zarówno w zeszytach jak i na kartkach. Takie uporządkowanie pomoże nam w odnalezieniu notatek z danego dnia. Możecie też zapisywać numery zajęć lekcyjnych, takich jak w dzienniku, zeszycie bądź książce.

Ogólne zasady notowania

1. Zmotywuj się do nauki – zastanów się po co notujesz, zatroszcz się o prawidłowy schemat notatki (motywująco zaczęta, niesamowicie rozwinięta i wykańczająco zakończona).

2. Notuj całym mózgiem – koduj kolorem, używaj karteczek samoprzylepnych, pisz krótko, zaznaczaj akapity, zostawiaj marginesy na późniejsze uwagi, używaj różnych typów notowania.

3. Postaraj się o połączenia między informacjami – zadawaj sobie pytania, które pobudzą twoją koncentrację i pozwolą wybrać istotne informacje do notatki. Takimi pytaniami mogą być, np. “Kto?”,  “Kiedy?,  “Gdzie?”, “Dlaczego?“, “Po co?”,  “Jak?”. Dzięki nim łatwiej połączysz to, co już wiesz z nową wiedzą.

4. Zastanów się nad sposobem uporządkowania notatek – zeszyty, kołozeszyty, kartki, koszulki, teczki…

5. Powtarzaj informacje jak najszybciej po zrobieniu notatek – lepiej zapamiętasz wiedzę, możesz też zapisywać numery lekcji lub daty na danych notatkach, zapisuj źródła podanych informacji, by potem do nich wrócić.

*Uporządkuj biurko przed nauką! – pozwala to na lepszą koncentrację

vintage books collection

Rodzaje notatek

Liryczne notatki zawierają praktycznie tylko tekst i pojedyncze znaki. Najpopularniejszą formą liryczną notatek jest streszczenie, jednak ja dodałam kilka innych rodzajów linearnych tekstów. Ta forma notatek przypadnie do gustu typowych lewopółkulowców, czyli ludzi, którzy myślą bardziej lewą półkulą mózgu. To ta, która nie potrzebuje zanadto obrazków do nauki.

Cytat, wyciąg

Jest najłatwiejszym sposobem notowania. To dosłowne spisanie fragmentu tekstu, tak jakbyśmy przepisywali cytat. Sporządzone w ten sposób wyciągi można użyć przy pisaniu wypracowań, sprawozdań i referatów. Tym sposobem możemy przepisać kilka zdań, czy słów z tekstu, więc nie nadaje się na sposób dla całej notatki, jedynie do jej fragmentu. Warto także w tym szczególnym typie zmieniać znaki przestankowe, czyli przecinki, kropki, choć za dużo zmienionych znaków zmienia nam sposób notowania na streszczenie. Przykładem z tego tekstu może być:

„Cytat jest najłatwiejszym sposobem notowania, to dosłowne spisanie fragmentu tekstu. Tym sposobem możemy przepisać kilka zdań, czy słów z tekstu”

Wyliczanie

…w punktach, od myślników… Tę formę kształciliśmy już w szkole podstawowej wymieniając, np. twórców epoki romantyzmu, czy cechy „Koziołka Matołka” 😀 Ten typ ujmuje treść w punktach, które mogą być sformułowane w postaci tytułów, zdań oznajmujących… Takie wymienianie pozwala na wyodrębnienie poszczególnych elementów treści. Według definicji to wyszczególnienie wszystkich ważnych myśli i obrazów występujących w danym tekście. Zaletą jest to, że gdy chcemy coś dopisać nadajemy nowy numer i wypisujemy każdą myśl jedna pod drugą i nic nie spowoduje tu zamieszania.

open book on white surface

Plan

Ten rodzaj notowania jest bardzo podobny do powyższego, jednak różni się tym, że ten będzie częściej stosowany na lekcjach historii. Wymieniamy wydarzenia, ale koniecznie od początku do końca. Musi być zachowana kolejność chronologiczna. Zaletą tego planu jest wyodrębnienie tylko najważniejszych informacji z treści z uwzględnieniem ich kolejności i następstwa w czasie. To powoduje, że notatka jest przejrzysta i estetyczna. Niestety, kiedy nam się coś przypomina i musimy to dopisać w środku nie wygląda to już tak świetnie.

Nota bibliograficzna

Nie wiem jak mam to wytłumaczyć, więc łapcie dane z prezentacji: „Zapisujemy w niej dane o tekście, który czytamy lub dopiero mamy przeczytać. Sporządzamy ją w formie skróconego opisu bibliograficznego książki czy artykułu. Powinna zawierać podstawowe dane o tekście, umożliwiające powtórne dotarcie do niego.” Przeważnie zaczynamy od słów: książka ta opowiada o…

Terminologiczna

Tego rodzaju notatek używamy najczęściej przy nowych pojęciach na biologii, nowych słówkach na angielskim, czy datach na historii. Zapisujemy w niej znaczenie jakiegoś terminu, pojęcia zawartego w tekście i od nowej linijki zapisujemy nowe i nowe… Wygląda to tak:

1410r. – Bitwa pod Grunwaldem;

cook – gotować;

komórka – najmniejsza jednostka żywych organizmów.

Tyle, że nie mieszamy w takich notatkach różnych przedmiotów szkolnych  😉

Streszczenie

Jak napisałam powyżej jest to najpopularniejsza forma notatki. Ma w sobie kawałek notatki urzędniczej i klasowej. Łatwo jest się domyślić, gdzie używamy takich tekstów.  🙂 W takiej notatce staramy się oddać sens myśli autora własnymi słowami. Pisząc streszczenie należy stosować zasadę – mało słów, dużo treści. Używaj, więc krótkich zdań zawierających tylko najważniejsze informacje. Nie wyrażaj tutaj własnych opinii o bohaterach, ani o utworze i nie zamieszczaj dialogów. Niepotrzebnie zagracą ci twoją piękną notatkę.  😉

person reading book

Graficzne notatki są przyjemnością dla prawej półkuli mózgu. Zawierają duże ilości znaków i rysunków. Przy tych rodzajach możecie wykazać się ogromną porcją kreatywności. No nic tylko brać się do rysowania!  😀

Wykres

Rodzaj notowania bardzo rzadki. A jednak warto często go używać, bo napisanie nim zajmuje praktycznie najmniej czasu spośród wszystkich typów notatkowania. Zazwyczaj wystarczy narysować okrąg, bądź zarysować słupki i zaznaczyć na nich liczby, czy procenty.

Tabela

Baaaardzo popularny sposób, którym może myć także zapisana nota bibliograficzna. Przydatna tam, gdzie mowa o dwóch, trzech lub czterech alternatywach, perspektywach, grupach, etapach. Chyba nie muszę tłumaczyć o estetyce tegoż to przedsięwzięcia?

Metoda Cornella

Bardzo podobny sposób do tabeli, jednakże tutaj spisujemy naszą notatkę po prawej stronie, możemy ją podzielić ze względu na akapity, czy różne fragmenty. Po drugiej stronie piszemy jedynie słowa kluczowe notatki po prawej. Można to ująć w taki sposób, że robimy notatkę notatki. Ucząc się tym sposobem zakrywamy prawą stronę tabeli i według słów kluczowych opowiadamy o poszczególnych fragmentach notatki.

person in black adidas cap sitting on bench writing on notebook

Schemat

Według definicji to bloki tekstu ułożone w logicznym porządku i połączone strzałkami określającymi związki pomiędzy nimi i ja się z tym zgadzam. To po prostu słowa kluczowe połączone ze sobą w sposób logiczny i spójny strzałkami bądź innymi gadżecikami.

Konspekt

Inaczej metoda hierarchiczna. Mogłabym go dopisać do planu, czy wyliczania, ale postanowiłam utworzyć nowy rodzaj dla lepszego uzmysłowienia sobie notowania. Konspekt jest planem wielostopniowym złożonym z cyfr rzymskich, arabskich, podpunktów, myślników itd.

Najczęściej konspekt kojarzy nam się ze scenariuszami przedstawień lub sprawdzianów. Jest to prawidłowe skojarzenie, ponieważ jest to dokładne wymienienie fragmentu tekstu w słowach kluczowych, jednak w rozbudowanych punktach (potocznie jest to plan szczegółowy).

Polega on na przedstawieniu treści w punktach, ale dokładniej, bo z podaniem zawartości poszczególnych punktów. W konspektach uwydatnia się treść w formie równoważników bądź zdań i ukazuje związki zachodzące między tymi tezami.

Mapa myśli

Teraz to się zacznie…Zmotywowałam na maksa 😀.

Mind mapp (po angielsku) jest ostatnio najczęstszym wybieranym przez uczniów sposobem notowania ze względu na swoją graficzną strukturę. Ta technika jest najmłodszą spośród wszystkich form notowania. Niedawno, człowiek uznawany za twórcę tej formy wydał książkę na temat mapowania. Tak, tak to się nazywa. Jednak zasady tworzenia map myśli, wprowadzone przez Tonego Buzana są zbyt skomplikowane i restrykcyjne. Wprowadzenie wielu zmian na raz u początkującego twórcy map wywołuje frustrację i zniechęcanie. Stąd już prosta droga do powrotu do starych nawyków notowania linearnego.

Znalezione obrazy dla zapytania mapa myśli

Zastanów się, ile razy podczas pracy nad projektem miałeś kilkaset pomysłów z powiązanych tematów? Mózg pracuje skojarzeniami. Nie tworzy logicznych i gramatycznych ciągów na temat jednej rzeczy, tylko swobodnie skacze po różnych tematach. Pisanie ciągami zdań angażuje tylko lewą półkulę mózgu. Notując linearnie – tradycyjnie – zabijasz swój potencjał.

Jedyną wadą tego sposobu jest to, że każdy może korzystać jedynie z mapki utworzonej przez siebie, ponieważ każdy mózg jest inny i każdy pracuje na innych skojarzeniach. Powiedzcie jak często mieliście taką sytuację:

„Jestem przed lekcją, zapomniałam o sprawdzianie, w zeszycie mam za dużo materiału, żeby się go nauczyć w 10 minut. Patrzę, moja koleżanka ma notatki pytam, czy mogę pożyczyć. Odpowiada, że tak. Czytam… i nic nie rozumiem.” Koleżanka robiła te notatki jedynie z myślą o sobie, dlatego potrzebowała własnych skojarzeń. Ja tych skojarzeń nie rozumiałam, bo mam inne podejście. Może u mnie któraś półkula pracuje bardziej niż druga? Dlatego chcę Cię nauczyć tworzenia własnych map – ponieważ czyjeś Ci nie wystarczą.

A teraz przedstawię Ci zalety tworzenia takich notatek. Dzięki prostocie map myśli zaczniesz oszczędzać nawet 90% czasu notowania. Zwiększysz przejrzystość notatek, co zaoszczędzi Ci kolejne godziny podczas odnajdywania informacji. Zwiększysz swoją inteligencję, używając większych obszarów swojego mózgu (aby stworzyć mapę myśli musisz wykorzystywać funkcje obu półkul mózgowych, w tym samym czasie, na wysokich obrotach). Zrozumiesz i zapamiętasz uczony materiał na dużo dłużej. Szybciej i łatwiej przygotujesz dowolną prezentację.

W tworzeniu map myśli najważniejsze jest aby być kreatywnym. Niech środek kartki będzie najważniejszym elementem. Korzystaj z kolorów, ponieważ im ich więcej tym lepiej! Zapisuj wszystkie pomysły, nie zastanawiaj się zbyt długo, bo Ci uciekną! Ale najważniejsze jest to, żebyś się dobrze bawił!

Znalezione obrazy dla zapytania mapa myśli

Rysowanie zaczyna się od środka – temat, główna idea lub bardziej ogólne zagadnienie (rysunek). Idee drugorzędne czy zagadnienia szczegółowe – w pewnej odległości od centrum; odległość odzwierciedla ważność. Jest tu miejsce na fantazję i kreatywność. Używamy, strzałek, linii o różnej grubości – prostych lub krzywych, figur geometrycznych, symboli i kolorowych rysunków. Słów używamy oszczędnie – kluczowe wyrazy, skróty.  Jest to sposób rozrysowania centralnego problemu na podproblemy – bogaty w rożne graficzne elementy typu rysunki, strzałki, okręgi.

Technika rozgałęzień

Postanowiłam umieścić tę technikę w podpunkcie mapy myśli, ponieważ jest ona bardzo do niej podobna. Zagadnienie główne umieszczamy w centrum i zakreślamy kółkiem, dotąd jest tak samo jak w mind mappingu. Od koła rozchodzą się rozgałęzienia poboczne. Największą różnicą jest nie stosowanie rysunków i komentarzy. Zagadnienia należy wpisywać w postaci schematu ukazującego połączenia między nimi.

Technika dendrytów

Ma nieco inną formę, ale jest kolejną podobną do mapy myśli. Rozpoczynamy u dołu kartki, a następnie rozwijamy notatkę ku górze i na boki tak jak rozrasta się drzewo, które ma pień, konary, gałęzie, gałązki.

Internetowe notatki

Teraz nieco inny temat nie związany z tradycyjnymi notatkami, ale z ich mobilnymi zamiennikami. Notowanie w internecie nie należy do najprostszych, dlatego też przybiegłam wam z… kuchni, aby wam w tym pomóc. Jest wiele programów do ich robienia, ale tylko nieliczne utrzymują się na tyle, by ich używać przez dłuższy czas. Przedstawiam wam, więc najpopularniejsze i najlepsze programy do sporządzania notatek w mobilny, nowoczesny sposób:

Zachowaj moje notatki – notatnik (Keep my notes) – Nie sądzę, by ta aplikacja tak się nazywała po polsku, ale nieważne. Jest to po prostu notatnik, którego można użyć w bardzo łatwy i szybki sposób do sporządzania notatek, czy na przykład list zakupów. Zaletami są: dostępność offline, możliwość założenia hasła na notatnik lub pojedyncze notatki, przypomnienia, sprawdzanie pisowni, możliwość dodania załącznika, motywy kolorystyczne, formatowanie czcionki, tryb poziomy na tablety, zakładanie folderów. 3,44MB

ColorNote notatnik notatka – Kolejna aplikacja, która nie powinna się tak nazywać. ColorNote pozwala na szybkie i łatwe edytowanie notatek. Funkcje: organizowanie notatek według koloru, widget samoprzylepnych karteczek, możliwość odznaczania pozycji na liście zakupów lub zadań, organizacja zajęć w kalendarzu, blokada notatek hasłem, przypomnienia. Przedstawiany jest najczęściej jako lista zakupów na malutkich mobilnych „karteczkach” na ekranie naszego telefonu. Można także zapisywać notatki w tej aplikacji, a nie tylko na ekranie. Wada jest tylko jedna, aplikacja nie jest dostępne offline.  741 KB

silver iPhone 6 on rack

Evernote – Aplikacja ta bardzo często nazywana kombajnem do notatek. Jest używany jako aplikacja i strona internetowa działająca na przeglądarkach! W Evernote notatką może być niemal wszystko: tekst, zdjęcie, dowolny plik, odręczna notatka (tekst, rysunek), notatka głosowa. Sama ta cecha daje Evernote niesamowitą przewagę nad większością narzędzi do gromadzenia notatek. Evernote to również mistrzowskie uporządkowanie treści. Każda notatka przypisana jest do określonego notatnika, któremu użytkownik sam nadaje odpowiednie nazwy. Aplikacja ta jest znana jednak przede wszystkim ze swojego genialnego aparatu do robienia zdjęć dokumentów i natychmiastowego skanowania. Właśnie w ten sposób zeskanowałam przykłady map myśli w tym wpisie. Można w nim nawet wycinać strony internetowe.  Evernote to ten rodzaj apki, o której się mówi i mówi, a i tak nie wykorzysta się wszystkich jej zalet. Jeżeli nie jesteś jeszcze zdecydowana do jej użycia albo po prostu chcesz o niej poczytać, wpadnij TUTAJTUTAJ.

Notatek.pl – Jest to wprawdzie strona internetowa, ale musiałam ją tutaj umieścić ze względu na ogromne powiązanie z tematem wpisu. Notatek to baza notatek. 😀 Pozwala na darmowe pobranie 120 000 materiałów. „Przygotowujesz się do egzaminu, kolokwium lub wykładu? W Notatek.pl znajdziesz materiały pomocnicze, posortowane, wg przedmiotu lub wykładowcy”. Wystarczy tylko założyć konto i możemy pobierać na okrągło! Wpisujemy temat w wyszukiwarkę i czytamy notatki stworzone przez naszą uczelnię, polecam także skorzystanie z cudzych, ponieważ możemy nie znaleźć szukanego tematu na danym uniwersytecie czy szkole.

W podanym artykule pomagały mi: prezentacja, wikipedia, blog „Wolniej” oraz strona internetowa poświęcona Szybkiej i Efektywnej Nauce.

Artykuły, które mogą pomóc w wielkiej przygodzie zdobywania wiedzy:

7 myśli w temacie “Jak sporządzać i robić notatki? + rodzaje notatek

 1. Ⅽan you tell us morе about this? I’d want too find out more details

  Polubienie

  1. I developed the subject of learning HERE

   Polubienie

 2. Coraz bardziej lubię twój blog i twoje wpisy żeby nie powiedzieć, że zaczynam po prostu je uwielbiać. Organizacja notatek a także działanie mózgu to moje ulubione tematy. Interesuję się neurobiologią także to wszystko to niezła pożywka dla mnie 😀 Choć szkołę dawno mam już za sobą to jednak notowanie i zapamiętywanie różnych rzeczy przydaje się całe życie. Przecież życie to ciągły rozwój, praca i im więcej dowiadujemy się na temat efektywnego uczenia się tym lepiej i bardziej przydatne na każdym etapie życia. Jak chodziłem do szkoły to wszystko notowałem w zeszytach ale to było mało efektywne. Na studiach korzystałem też z zeszytów i dopiero pod koniec z wkładanych kartek tak jak twoja siostra i to było bardzo fajne. Szkoda, że wtedy nie znałem takich aplikacji jak OneNote czy choćby evernote.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Moje też, uwielbiam czytać o procesie nauki! Dokładnie, całe życie się czegoś uczymy! Muszę siostrze powiedzieć, że nie jest osamotniona w swoich sposobach, hihi.

   Polubione przez 1 osoba

   1. hihi, patentu nie ma na sposoby notowania 😀

    Polubione przez 1 osoba

 3. Nie wiem czy znasz techniki notowania KaGA i KaWa Very Birkenbihl z jej książek np. „Siano w głowie”, „Księga Alfa”, „Kreatywne ABC”. Jest to połączenie notowania słownego z grafikami. Szuka się skojarzeń słowno graficznych. W komentarzu trochę trudno to wyjaśnić. Najlepiej zobaczyć wklepując w Google – kawa birkenbihl lub kaga birkenbihl.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Korzystałam z niej nie wiedząc, że z niej korzystam 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close